Když se řekne solární plachta chlorito.cz, napadne vás možná něco v souvislosti s využitím sluneční energie pro ohřev vody. V zásadě máte pravdu, slunce skutečně promlouvá do ohřevu vody v bazénu, pokud jej zakryjeme tímto materiálem, ale ve skutečnosti je to trochu složitější.
Solární plachty slouží v první řadě k zakrytí vodní hladiny a zabezpečení před spadem nečistot v době, kdy se bazén nevyužívá. Jsou zhotoveny v podobném duchu, jako bublinková fólie, to znamená, že snadno plavou na hladině a díky bublinkám se nepotopí. Možná jste již zaslechli, že bublinky zachycují sluneční záření podobně, jako optická skleněná lupa, a že zesilují jeho působení ve vodě, čímž ji ohřívají, ale to je nesmysl, bublinky jsou tu pouze pro udržení fólie na hladině. Výraz „solární“ je zde zastoupen v jiné formě.
Jde o to, že fólie je svým způsobem izolant, brání úniku tepla z nádrže, čímž šetří náklady na ohřev vody. Dopomáhá k tomu právě slunce, které ohřívá hladinu, a díky fólii se pak může prohřát hlubší vrstva vody. Některé fólie se vyrábí zcela prozřetelně v černé barvě, aby bylo působení slunečních paprsků ještě zřetelnější, podobně jako je tomu např. u solárních panelů pro přímý ohřev vody.
Fólie se na hladinu pokládají ještě z jednoho důvodu. Snižují nebo zcela zabraňují úniku vody ve formě vodní páry. Z hodin fyziky nebo přírodopisu si možná ještě pamatujete, že vypařování vody z vodních ploch jezer, rybníků, moří a oceánů je součástí koloběhu vody v přírodě, a že se tohoto procesu týká veškerá voda, tedy i ta, kterou máte na zahradě v bazénu nebo v akváriu. Například z bazénu o rozměrech 7 x 5 metrů se vypaří každý den přes dvě stě litrů vody (dle vlhkosti a teploty vzduchu), což už je v součtu za měsíc docela velké množství, něco kolem šesti kubíků. V přepočtu na vodné a stočné, přibližně šest set korun, které musíte zaplatit jen pro to, abyste v bazénu udržovali stabilní hladinu vody.